TPMS – Tire Pressure Monitoring System

to system monitorujący ciśnienie w oponach.

Zgodnie z Dyrektywą Unii Europejskiej ECE-R 64 od 01 listopada 2014 roku wszystkie nowe pojazdy opuszczające salony polskich dealerów muszą być wyposażone fabrycznie w czujniki ciśnienia TPMS. Dotyczy to głównie kół zimowych gdyż pojazdy opuszczają salon na kołach letnich.

Wyróżnia się następujące rodzaje TPMS:

  • System bezpośredni przesyła informacje do komputera pokładowego drogą radiową na podstawie pomiarów z czujników umieszczonych w felgdze każdego koła.
    Wadą tego systemu jest to, że wymaga on aby każde koło było wyposażone w czujnik. Zaletą jest dokładny pomiar ciśnienia i temperatury.
  • System pośredni nie potrzebuje dodatkowych czujników ponieważ nie wykonuje pomiarów lecz wylicza je na podstawie impulsów otrzymanych od ESP i ABS. W tym systemie mierzy się obroty kół. Koło z mniejszym ciśnieniem powietrza w oponie ma mniejszy promień i kręci się szybciej co jest wykrywane dzięki czujnikom systemu ABS.
    Dzięki temu można łatwo rozpoznać koła o zmniejszonym ciśnieniu. System ten wymaga jedynie dodatkowego oprogramowania wykorzystującego dane z układu ABS.
    Jest tani i efektywny ale nie podaje dokładnego ciśnienia w oponie.

Nasz firma zajmuje się pełną obsługą kół wyposażonych w czujniki ciśnienia TPMS wszystkich systemów:

T-PRO TRW TSS HUF BERU SCHRADER SIEMENS VDO REDI DUNLOP WARNAIR CONTI DDS TMP ABS ASR ESP

TPMS SERVICE

sprzedaż montaż serwis naprawa programowanie kodowanie TPMS

tpms tpms